piątek, 29 stycznia 2016

Czym się kierować przy wyborze promotora

Pisanie pracy dyplomowej wiąże się z wyborem promotora. Jest to bardzo trudna decyzja, ponieważ promotor pełni rolę drogowskazu w trakcie pisania pracy. Kontroluje postępy pisania oraz nadaje kierunek naukowy pracy. Na co należy zwrócić uwagę oraz jakimi cechami powinien wyróżniać się promotor – o tym w artykule.


Kto może być promotorem

Przepisy określają bardzo jasno, jakie warunki musi spełniać osoba, która może sprawować opiekę nad pracą dyplomową studenta. Może to być samodzielny pracownik naukowy, czyli doktor, doktor habilitowany lub profesor. Bez promotora nie ma możliwości pisania pracy dyplomowej. Do głównych zadań promotora powinno należeć:
  • pomoc przy doborze tematu pracy,
  • polecanie i pomoc w wyborze literatury przedmiotu,
  • doradztwo w zakresie pisania pracy.

Mimo wszystko obowiązek napisania pracy spoczywa stale na studencie. Promotor jedynie kieruje i daje sugestie, jakie warto wykorzystać w trakcie pisania pracy dyplomowej.


Jak wygląda wybór promotora

Wybór promotora opiera się mniej więcej na podobnych zasadach na każdej z uczelni. W trakcie studiów licencjackich wyboru promotora należy dokonać w trakcie trzeciego semestru. W przypadku studiów magisterskich termin ten ulega zmianie – wybór promotora następuje na drugim semestrze pierwszego roku studiów II stopnia.

Zazwyczaj uczelnie ogłaszają listę promotorów przez dziekanaty lub przez starostów lub opiekunów danego roku akademickiego. Każdy z promotorów zajmuje się konkretnym obszarem tematycznym, którym należy się między innymi kierować przy wyborze promotora.

Jakie cechy są istotne przy wyborze promotora

Pierwszą ważną cechą, jaką powinien posiadać odpowiedni promotor to fakt, czy dana osoba jest łatwa do współpracy. Niezwykle istotne jest to czy promotor dysponuje czasem i łatwo nawiązuje kontakt. Oprócz tego należy zwrócić szczególną uwagę na obszar naukowy, jakim się zajmuje się promotor. Jest to na tyle istotne, ponieważ tematyka pracy dyplomowej musi być w jakimś stopniu powiązana z tym obszarem. Wówczas promotor jest w stanie lepiej doradzić studentowi oraz pomóc mu w przebrnięciu przez pewne zadnienia.



Niestety niejednokrotnie studenci są zmuszeni do wyboru promotorów, którzy nie są łatwi w komunikacji. Utrudniony kontakt, presja czasu i stałe poprawki sprawiają, że zapał do pisania pracy bardzo spada. Wówczas warto posiłkować się pomocą, jaką można znaleźć w Internecie: http://www.pisanie-prac.org.pl/k/baza-wiedzy/poradnik-pisania-pracy-dyplomowej/. Poradniki, rady czy wskazówki z takich źródeł mogą być bardzo pomocne. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, by serwisy, z których korzystamy przedstawiały merytoryczne informacje oraz posiadały zespół wykwalifikowanych redaktorów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz